Žiaci bilingválneho anglického štúdia sa zúčastnili poznávacieho zájazdu v Anglicku.
Po úvodných útrapách na ceste autobusom a zdržaní sa v Žiline, sme bezpečne docestovali do francúzskeho Calais, odkiaľ sme sa trajektom prepravili cez Lamanšský prieliv do Doveru. Cestou sme obdivovali nádherné biele útesy a večer sme sa už tešili na pohodlnú posteľ v hoteli a anglické raňajky.

Štvrtkové ráno sme sa vydali na návštevu študentského mestečka Cambridge. Tam nás očarili históriou dýchajúce budovy vysokých škôl známych ako colleges s dokonale upravenými trávnikmi rovnako ako kaplnky a unikátna katedrála. V rámci osobného voľna sme sa potulovali čarovnými uličkami mestečka, trhmi a obchodíkmi s charakteristickými suvenírmi.

V piatok sme si urobili výlet do mestečka Salisbury, kde stojí legendárny a záhadný Stonehenge. Tam sme si vyskúšali aj typické anglické veterné počasie s prehánkami. Prezreli sme si aj neolitickú dedinu a následne sme pokračovali v ceste za najzachovalejšími rímskymi kúpeľmi na svete v mestečku Bath. Interaktívne prezentácie kúpeľov na nás urobili dojem, ako aj presne naplánovaný pôdorys mesta s vápencovými žltkastými budovami.

V sobotu prišiel čas na samotný Londýn. Zažili sme všetky typické atrakcie – jazdu metrom, fotenie sa s Big Benom, prehliadku Westminstru, kráľovského jazdectva, Buckinghamského paláca, Trafalgarského námestia, prechádzku cez rozprávkový St. James Park, aj cez rušný Picadilly Circus. V rámci osobného voľna sme mali možnosť prezrieť si slávne Slnečnice od Van Gogha v Národnej galérii, previezť sa na Londýnskom oku, prejsť sa cez čínsku štvrť, nasávať atmosféru pouličného umenia v Covent Garden, či nakupovať na Regent a Oxford Street.

Pred nami bol ešte posledný deň v Londýne. Ten sme odštartovali na nultom poludníku v Greenwichi. Prešli sme sa tunelom popod rieku Temžu a prezreli si vzácnu loď z 19. storočia Cutty Sark. Spoznali sme históriu námorníctva v obrovskom interaktívnom Národnom múzeu námorníctva. Poobede sme sa nechali očariť monumentálnym palácom a pevnosťou Tower of London a dozvedeli sa veľa zaujímavostí o jeho histórii. Tower Bridge, slávny most ponad Temžu, bol skvelými miestom na fotografie. Na brehu rieky sme si pochutnali na typickom anglickom pokrme Fish & Chips a iných dobrotách. Neobišli sme ani katedrálu St. Paul’s Cathedral, v ktorej sme sa presvedčili o jedinečnej akustike a atmosfére tohto miesta počas prvých tónov orgánu v úvode omše. V osobnom voľne sme si ešte mohli užiť nákupy na Stratforde alebo sa prejsť cez Olympijský park kráľovnej Alžbety.

Bol to týždeň plný zážitkov, spoznávania, testovania znalosti angličtiny, ale aj nových priateľstiev a nezabudnuteľných spomienok.