Keď mi pred pár mesiacmi pristála v maili pozvánka na medzinárodnú študentskú konferenciu o Leadership, zobrala som to ako veľkú výzvu – aj osobnú a aj profesionálnu: vybrať správnych žiakov, ktorí budú reprezentovať školu a ktorí sa nebudú báť postaviť sa v cudzom prostredí k mikrofónu a adekvátne komunikovať v cudzom jazyku… a najmä byť zodpovedná za 6 teenagerov…

Stálo to však za to. Vybrala som tých najlepších, tých, ktorí dokázali sebavedomo a zároveň svedomito splniť to, načo boli vybraní – zvládli to fantasticky. Pomáhali s prípravami, aktívne sa zapájali nielen v rámci konferencie ale aj na vyučovaní v Abbey College. Táto prestížna britská súkromná škola na čele s úžasnou pani riaditeľkou Ellen Hesse nám všetkým ponúkla nový pohľad na vzdelávanie a prístup k životu. Veľmi si vážime možnosť byť chvíľu jej súčasťou a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

A teraz už postrehy očami našich detí:

Výlet v Anglicku mi umožnil uvidieť chyby v našom vzdelávacom systéme a pochopiť výhody nižšieho počtu žiakov v s triedach. Zároveň malo multikultúrne prostredie osviežujúco priateľské a diametrálne odlišné nastavenie, čo sa výrazne prelieva do výsledkov žiakov. Avšak systém nútenej integrácie je veľmi silný a je únavné viesť len povrchné konverzácie, ľudia sú viac špecializovaní v mladom veku, ale majú veľmi slabý všeobecný prehľad a ochota vyjsť zo svojej komfortnej zóny, hlavne v manuálnych zručnostiach, je slabá. Máme úplne odlišné systémy vychádzajúce z odlišných dedičstiev štátu, avšak ich systém ma pravdepodobne viac výhod ako nevýhod.

                                                                                               (Michal Vlček, 2B)

I find our trip to Cambridge very eye-opening. Not only did we get to experience cultures different from ours, we got a chance to see an entirely different system of learning. I often find myself thinking if it was possible to bring some of their mentality back home. I found out so much about myself and all the ways I can improve in many areas, not only those connected to leadership. I also feel a bit more certain about what I want to do with my future. Even though I had to really step out of my comfort zone and had to go through a number of stressful situations, I really enjoyed our experience at Abbey College. The rest of our trip, spent by wandering around London and Cambridge, really brought me peace. They are places where I truly feel calm and I could really appreciate the architecture, history and cuisine. I got to relive some older memories but also create new ones. My only regret is probably not being able to stay there longer. I can’t wait for another opportunity to visit these amazing places.

                                                                                                          (Marína Černeková, 2C)

Moje pocity z výletu do Anglicka: Zažiť krásy Londýna a Cambridge s vašimi spolužiakmi a pani učiteľkou nemá možnosť každý. Moje spomienky na tento výlet budú vryté v mojej pamäti. Zúčastnili sme sa konferencie v Abbey College, kde som dostala nový dych a rozhľad do mojej budúcnosti. Vidieť žiakov tak nadšených a ambicióznych mi nikdy nespravilo väčšiu radosť. Potulky “mestom študentov”, spoznávanie nových ľudí sú len z mála zážitkov, ktoré som si doniesla z výletu. Dokázala som si, že sa viem rýchlo prispôsobiť novému prostrediu i ľudom. Keby som mala možnosť, tento výlet si rada zopakujem.

                                                                                                          (Adela Plavcová, 2C)

Na začiatku, keď mi „doplo“, že o päť dní ideme do Anglicka, mala som trochu trému. Do Bratislavy sme dorazili po tretej ráno a náš odlet bol o šiestej. Keď sme prišli o ôsmej na letisko Stansted, zamierili sme do Londýna, keďže ubytovať sme sa mohli až poobede. Navštívili sme známe pamiatky ako Big Ben, London Eye, Buckingham Palace a aj St. James’s park, kde sme videli asi „tonu“ zvierat. Po prehliadke sme ochutnali veľmi známe fish and chips. Keď sme prišli do Cambridge, boli sme pozvaní do školy, kde sme sa stretli s pani riaditeľkou. Bola veľmi milá a priateľská. Ohúrila ma svojim rozpisom dní. Veľmi ma prekvapilo, ako môže takto fungovať, pretože ja by som skolabovala na jej mieste. Na druhý deň sme boli pozvaní naspäť do Abbey College na medzinárodnú študentskú konferenciu, kde boli študenti z okolia a iných krajín. Na tretí deň sme sa boli pozrieť na to, ako sa žije takému študentovi z Abbey College. Bolo to veľmi zaujímavé. Nevedela som, čo mám očakávať, ale všetci tam boli veľmi milí a mala som z toho dobrý pocit. Dni, kedy sme neboli v Abbey College, sme si pozreli námestie v Cambridge a Londýne a trošku sme si aj nakúpili.

Na záver by som chcela povedať, že tento zážitok bol veľmi obohacujúci a veľmi som si užila môj čas v Anglicku. Ďakujem.

                                                                                               (Ameerah Abu Shareia, 2C)

Mne osobne sa veľmi páčil trip do Anglicka. Londýn bol krásny, stihli sme veľmi veľa vecí, ktoré nás vážne zaujímali. Pani učiteľka nám ukázala všetko, čo sme chceli vidieť.
Myslím si, že nás Anglicko miluje, lebo sme mali veľmi dobré počasie, ani raz nám nepršalo.
Veľmi sa mi páčila Abbey Collage Cambridge. Mentalita tých žiakov i prístup učiteľov je to úplne o niečom inom ako tu. Bolo vidno, že ich to naozaj baví, študentov učiť sa a učiteľov učiť. Majú podľa môjho názoru úžasný systém a je to miesto, škola kam ja by som osobne hneď išla. Deň v Camden bol taktiež úžasný, videli sme veľa zaujímavých vecí a ľudí. Minuli sme tam veľa peňazí a bol to úžasný zážitok. Som veľmi šťastná, že sme mali takúto možnosť toto všetko vidieť a byť na dva dni súčasťou vyučovania na škole v Cambridge.

                                                                                                          (Michaela Hajdenová, 2C)

Náš školský výlet do  Londýna a Cambridgu podľa mňa nemohol byť lepší… Jeden z najkrajších momentov nastal hneď na letisku Stansted, kde bol počas nášho príletu neskutočný západ slnka ako z filmu. Prekvapil ma aj samotný Londýn, predsa na vlastné oči všetko vyzerá inak ako na fotkách. Pozreli a odfotili sme všetky známe miesta a pamiatky a vyskúšali sme tradične Fish and Chips v reštaurácii priamo pri Temži a známom London Eye. Pred Buckinghamským palácom sme videli pelikány. V St. James´s parku boli vypasené veverice, ktoré doslova behali pomedzi naše nohy a dokonca sa nechali nami pohladkať. Zelené papagáje sedeli ľuďom na rukách a hlavách a všade behali zvieratá. Po meste behali otužilci v kraťasoch a tielkach, zatiaľ čo my sme boli v zimných vetrovkách. Viezli sme sa aj v známom Londýnskom metre a všade znela krásna, čistá Britská angličtina.

P.S. Všade choďte po pravej strane, len v aute po ľavej.

                                                                                                          (Patrik Cabánik, 2B)